عوامل موثر در تربیت کودک – فرزند پرتال

ناسازگار و لجباز نخواهد بود و با توجه به آموزش هایی که از والدین خود دریافت کرده، می تواند با شرایط حاکم بر جامعه کنار آمده و رفتار صحیحی در قبال همه اقشار اجتماع با هر سن ، جنسیت و ویژگی دیگری داشته باشد. هر کودکی با فطرت توحید متولد میشود، لیکن این والدین او هستند که کودک را یهودی یا مسیحی تربیت میکنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تربیت کودک با مشاوران رایکو تماس حاصل نمایید. والدین باید با فرزند خود و به خاطر او، وقتی را به اتفاق بگذارنند؛ به اتفاق بازی کنند؛ برایش کتاب بخوانند؛ در انجام تکالیف مدرسه به او کمک کنند؛ از او درباره دوستانش بپرسند؛ زیاد حرف نزنند و گوش شنوا باشند تا دریچه های دل فرزند به روی شما گشوده شود. به طور مثال می توانید پیشنهاد دهید یکی از وعده ها غذایی را در طول روز کنار هم باشند و از درباره کودک و نیازها او صحبت کنند. دخالت آمرانه مقنن در اعمال حق ولایت فرزند و جلوگیری از سوءاستفاده بعضی از والدین از اموال و دارایی فرزندان، یکی از سیاستهای مهم قانونگذار برای دخالت در روابط خانوادگی است؛ به همین دلیل، رعایت مصلحت طفل توسط پدر در اعمال حق ولایت و اداره اموال فرزند، مورد توجه خاص مقنن قرار گرفته است.

امروزه نگرانی اصلی والدین در رابطه با تربیت فرزندانشان بیشتر معطوف به اثرات مخرب تلویزیون، بازی های رایانه ای و فشار های اجتماعی است که توسط همسالان آنها اعمال می شود، اما این نوع تفکر تا چه حد صحیح است؟ در واقع یک کودک با مشاهده رفتار بزرگ تر ها ، آن رفتار را سرلوحه اعمال خود قرار داده و سعی می کند تا این رفتارها را تقلید نماید. اما در این میان آموزش هایی که با هدف تربیت کودک انجام می گیرند ، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. وقتی صحبت از نقش خانواده در تربیت فرزندان به میان می آید، گاهی اوقات می توان احساس کرد که پدرها در رتبه دوم قرار دارند. از سوی دیگر والدین به عنوان مهمترین مربیان فرزندان خود نیز همیشه فرصت و حوصله تربیت ـ که امری ظریف و در عین حال پیچیده است.ـ را ندارند زیرا آنگاه که بهار عمر والدین به روزهای آخر رسید و ضعف و سستی بر آنان مستولی گشت و حافظه شان چونان جسمشان به ضعف و نقصان گرائید توان تربیت و راهنمایی مفید رانداشته و از ایفای نقش مربیگری برای فرزندان عاجز می گردند.

در حال حاضر روش های تربیتی مختلفی برای کودکان تعریف شده است که قبول یا رد آن ها نیاز به بیان دلایل مستند و حقیقی دارد. نحوه ارتباط پدران با بچه ها متفاوت تر از نحوه ارتباط مادران است و اين بدان معنا است كه مشاركت پدران در فرزند پرورى قابليت های متفاوتى را به ويژه در حيطه روابط اجتماعى در كودكان پرورش مى دهد. به پدران توضیح دهید که در دوران كه مادر به فرزند شير مى دهد بسيار طبيعى است كه پدر احساس كند كه در تربيت فرزند نمى تواند نقش داشته باشد اما راهها بسيار ديگرى براى جبران در اين مورد وجود دارد ، مثلا پدر مى تواند به كودك شير، آب و غذا كمكى بدهد. در حضور با کیفیت نیازی نیست حتما پدر ساعت ها زیادی را در کنار فرزندش باشد(حتی در روز ۱۵ دقیقه) اما حضور فیزیکی و معنوی کامل را در کنار فرزندش باشد. همانطور که گفتیم نیاز به آزادی و نیاز به عشق و احساسات دو نیازی است که در این دوران قدرتمندتر از بقیه نیازها خودش را نشان میدهد. مادر و پدر از سنین دو سالگی به بعد هر دو دایره امن کودک محسوب می شوند و نیاز به وجود پدر در کنار فرزند نیز می باشد.

برای مراجع خود توضیح دهید که فرزند به طور مساوی به حضور هر دو والدین برای تربیت موثر نیاز دارد. هر کودکی که به درستی تربیت شده باشد ، در آینده ثبات شخصیت بیشتری خواهد داشت. این مسئله به این خاطر است که مادران، به عنوان تربیت کننده کودک، معمولا امر و نهی بیشتری به کودک میکنند و بیشتر کودک را دعوا یا نصیحت میکنند، همین مسئله باعث میشود که کودکان بیشتر به پدر نزدیک شوند. معمولا پدرانى كه از دوران طفوليت به مراقبت از فرزندان عادت مى كنند بعدها كه آن ها بزرگتر مى شوند نيز اين كار را انجام مى دهند.مهم اين است كه اين تعهد با گذشت زمان و على رغم تغييراتى كه در برنامه ها و اولويت ها كارى رخ مى دهد حفظ شود. علت این امر ، تاثیر فراوان تربیت درست فرزندان ، در آینده و طریقه زندگی آن ها می باشد. اما قبل از این که سراغ تشریح اصول تربیت کودک برویم، لازم است بدانیم که تربیت کودکان مانند هر فعالیت دیگری مشکل و نیازمند صبر و حوصله فراوان است. تاثیر والدین در تربیت کودک غیر قابل انکار است. تاثیر تربیت فرزندان و نحوه آموزش به آن ها به والدین و نوع نگرش آن ها ، وابسته است.

دیدگاهتان را بنویسید