بهترین روش برای تربیت فرزند در شرایط امروزی چیست؟

وقت گذاشتن برای کودک، توسط والدینی که در بیرون از خانه شاغل هستند کار سختی است؛ اینجاست که زمان های مشترک مانند زمان صرف غذا و روزهای تعطیل اهمیت پیدا می کنند. اینکه کودک در هر ماه چه تغییراتی میکند و برای کمک کردن به او چه کارهایی باید انجام دهیم. البته این موضوع در مورد کودکان با سنین بالاتر صادق است؛ ضمن اینکه نیاز است تا به صورت غیرمستقیم فرزندان خود را تحت کنترل داشته باشید! بنابراین از اینکه فرزند پسر شما احساسات زنانه پیدا کند، نترسید؛ چرا که به هر حال احساس مرد بودن از پدرش که همجنس خودش است، به او منتقل خواهد شد. زمانی که پدرش به منزل میآمد، متوجه میشد آنچه بر پیامبر (صلیاللهعلیهوآلهوسلّم) نازل شده حضرت زهرا (علیهاالسّلام) بدان آگاهی دارد، علت را جویا شد، حضرت زهرا (علیهاالسّلام) جواب داد: فرزندت امام مجتبی از جدّش شنیده و آنها را برای من بازگو مینماید. برای مثال، از پسر خود بخواهید تا در درست کردن یک کیک عصرانه به شما کمک کند، از او یک قاشق بخواهید یا مسئولیت مراقبت از کودک دیگر خود را به او بسپارید.

فرمودند: نه، بلكه از پدران مسلمانشان كه هيچ چيز از فرايض مذهبى را به كودكان خود نمیآموزند؛ و اگر فرزندان برخى از مسائل دينى را فراگيرند، آنان را از اداى اين فريضه باز میدارند. بنابراین در چنین مواقعی باید بتوانید به خودتان مسلط باشید، خشمتان را کنترل و آرامشتان را حفظ کنید. در حقیقت، این موارد همگی مسائلی هستند که شاید بسیاری از پدران به آنها توجهی نداشته باشند. سؤال کردم: «آیا همان طور که ما بر فرزندان خود حق داریم، آنها هم بر ما حق دارند؟ از همان روز اول بچه محبت می خواهد، سال اول محبت می خواهد، سال دوم محبت می خواهد، 10 ساله و 15 ساله محبت می خواهد، 20 ساله محبت می خواهد. همچنین به یاد داشته باشید که محبت و عشقتان را به صورت کلامی به فرزندانتان ابراز کنید؛ چراکه این موضوع موجب تقویت عزتنفس در کودک میشود. به علاوه، در برابر رفتارهای از روی کنجکاوی و شیطنتهای احتمالی آنان صبور، آرام و مهربان باشید؛ چرا که در غیر این صورت فرزندی پرخاشگر خواهید داشت. بدر واقع فرزندان پسر نیازمند به استقلال و آزادیهای بیشتری هستند و این را از والدین خود مطالبه میکنند، اما فرزندان دختر معمولاً بیشتر به خانواده وابسته هستند. در این خصوص مادران باید اجازه دهند تا کودکشان خود برنامه غذایش را تنظیم کرده و تقاضای طبیعیاش را معین کند که چه موقعی باید شیر بخورد و در چه زمانی نیاز به خواب دارد.

انتظارات خود را شفاف و روشن برای فرزندتان توضیح بدهید. در همین راستا، در ادامه یکسری نکات کاربردی برای تربیت فرزند پسر را بر اساس گروههای سنی مختلف (تا سنین ۱۵ سالگی) مورد بررسی قرار میدهیم. سن تربیت کودک تا نوجوانی همچنان ادامه دارد. در این سن دامنه لغات و جملات کودکان معمولاً گسترش مییابد. این ضرب درجایی است که علاج کند و از عاقل صورت بگیرد وگرنه هیچ ارزشی ندارد و اصلاً مجاز نیست، بلکه منفور و مطرود خدا و پیامبر او است. در نتیجه، در صورت تمایل میتوانید کودکان خود را از همین سنین در کلاس موسیقی، کلاسهای درسی، زبان یا ورزش ثبتنام کنید. با توجه به ماده ۱۱۹۸ قانون مدنی در صورت حیات پدر، نفقه اولاد به عهده پدر است و در نبود پدر یا عدم استطاعت مالی پدر به عهده پدربزرگ (و اجداد پدری اولاد) میباشد. حر عاملی، 1367: ج15، ص137) این افتهای شخصیتی همانند افسردگی، روان نژندی یا روان پریشی موجب میشود که فرد همیشه مضطرب و آشفته باشد. پس در این سن به او زمان دهید و تشویقش کنید تا تلاش کند، شکست بخورد و مجدد تلاش کند.

در واقع، دو سالگی سنی است که پدر و مادر باید برای تقویت ارتباطات خود با فرزندشان تلاش کنند. تلاش کنید انتظارات معقولی از کودک، همسر و خود داشته باشید. پس برای تربیت فرزند پسر خود به بهترین نحو ممکن، سعی کنید تا ضمن یادآوری کارهای نادرست و بد او، از واکنشها و عکسالعملهای تند و افراطی بپرهیزید. دقت داشته باشید که هر کودک شیرخواری بر حسب تفاوتهای فردی، در برخورد با مادر و برای ارضای نیازهای فیزیولوژیکی، رفتار خاصی دارد. همچنین به یاد داشته باشید که فرزندان پسر به دلیل جنب و جوش بیشتر نسبت به دختران، بیشتر در معرض این مسئله قرار میگیرند. با این حال پسران در این سن هنوز هم به طور کامل و واضح متوجه تمام جملات و حرفهای والدین خود نمیشوند. از همین روی، میتوانید در سن چهار سالگی در کارهای روزمره به فرزند خود کمک کنید تا در عین عادت به استقلال شخصی، در انجام کارهایش دچار مشکل نشود. همانطور که اشاره شد، روشهای تربیتی فرزندان در سنین مختلف بایستی تفاوتهایی با یکدیگر داشته باشند؛ چرا که ویژگیهای اخلاقی کودکان با بالا رفتن سن آنها دچار تغییراتی میشود. برای موفقیت و دستیابی و توفیق در امر تعلیم و تربیت، شناسایی مراحل و دورههای آن مهم است که با توجّه به سن کودک باید مورد توجّه قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید